Etiketler

, , , , , , , , , ,

22 Ekim 2016 Cumartesi ılık, güneşli bir sonbahar günü arkadaşlarımız ile birlikte Kadıköy Belediyesi’ne bağlı hayvan barınağını ziyaret ettik. Amacımız orada ne de olsa özgür olamayan ancak bir şekilde karınları doyduğu için bir nebze de olsa mutlu olduğumuz canları ziyaret etmek, onlarla sevgimizi mutluluğumuzu paylaşmaktı.

Gitmeden önce elimizden geldiğince köpek maması, tasma ve okunmuş gazeteleri götimg_4003ürmek için stok yaptık. Oranın ihtiyaçları arasında ilk 3 seçenek bu şekildedir. Orada çalışan iyi kalpli insanların ve oraya ziyarete gelip bu canlarla iletişim kurmaya çalışan insanların onları gezdirebilmesi için tasma ihtiyacı oldukça fazla. Köpek maması fiyat bilgisi vermek gerekirde 15Kg’lık paket mama 60TL civarında. Barınakta kalan kedi yok, sadece hasta olan kediler ve ayrıca kısırlastırılması yapılan kediler kısa süreli misafir oluyorlar bu barınakta. Kısırlaştırılması yapılan kediler, yine yaşadıkları yere bırakılıyorlar.

Barınağa ulaştığımda yönetim binasının bulunduğu binaya mamaları ve tasmaları ayrıca da oldukça ağır olan gazete stoklarını teslim ettik. Bu yardımı yapanların isimlerini kayıt ediyorlar, bunun gerekli olduğunu ve ayrıca bu isimleri de web sayfalarında yayınladıklarını belirttiler. Yardım karşılıksız yapılır, ancak oradaki insanlar gerçekten o kadar mutlu karşılıyorlar ki, bu dusuncemi kendilerine iletip kafa şişirmek istemedim hiç.

Barınağın girişinden önce orada tasma ile bağlı olmayan özgürce yaşayan püskül isimli köpekle karşılaştım. O kadar sevgi dolu ki, ona sımsıkı sarılın, sevginizi verin, sizinle fotoğraf çektiryor o güzel uzun püskül tüyleri ile. Bir de, yine açıkta yaşayan siyah beyaz bir kedi var, Püskül ile arkadaş 🙂

Baimg_4025rınaktan içeri bahçeye girdiğinizde sol ve sağ bölümde büyük cevresi kapalı alanlarda oldukça fazla köpek var. Bunların dışında da ilk etapta sahiplendirilmeye müsait köpekleri solda kulubelere bağlı olarak tutuyorlar. Onların neredeyse yarısı cins köpekler. Pet shoplardan alınıp ondan sonra da eşya gibi sokağa atılan canlardan bahsetmek ne kadar acı. Can farketmez ancak, ilgilenenler açısından yazıyorum, bu kulubelerde golden, labrador, seter, rot weiler ve haski türü köpekler mevcut. İstediğiniz köpekle haşır neşir oluyor, istediğiniz köpekleri de tasmasını takıp gezdirebiliyorsunuz. Orada köpekleri gezdirme işiyle ilgilenen 2 orta yaşlı hanım ile bir de genç bir arkadaşımız vardı, onlara yardımcı olduk. İnanın çok yardıma ihtiyaçları var.

Barınağın arka bölümlerine gittiğinizde üstü kapalı ufak img_4014beton korunaklı yerler mevcut, orada da irili ufaklı çok çeşitli köpekler mevcut. Yine cins açısından meraklı olanlar için, pitbull, terrier tazı karısımı köpekler de bulmak mevcut. Barınma şartları oldukça kötü diyebilirim, ne kadar temizlerlerse temizlesinler idrar kokusu mevcut maalesef. Köpeklerin arasında adeta “beni sev, beni buradan kurtar!” demeye çalışan köpekler de var, kapısını açıp içeri girdiğinizde köşeye sığınan ve korkudan tir tir titreyen canlar da var ne yazık ki. 😥

Bizi mutlu eden ise, orada bulunduğumuz zaman zarfında 2 köpek sahiplendirildi. Köpekler yeni sahiplerinin araçlarına korkarak ve biraz da kurbanlık koyun misali girdiler. Sonrasında mutlu bir hayatın beklediğini umuyoruz onlar için.

Burada yaimg_4012şanan en büyük sorun ise, gece buraya gelen çingenelerin bazı pitbulları kaçırıp dövüştürmesi maalesef. Bir şekilde bulunan ve geri getirilen bir pitbullun bu dövüşler yüzünden strese girip tüylerinin bozuk para büyüklüğünde dökülmesini görmek çok üzücüydü.

Sabah saat 10’da vardığımız bu barınaktan öğleden sonra 14.30 gibi ayrıldık. Burada bulunan canlarla hem sevgimizi paylaştık, hem de onları elimizden geldiğince mutlu etmeye çalıştık. Bu ziyaretleri en azında ayda 1 veya 2 kere yapmayı planlıyoruz.

Bu ziyaretleri özellikle çocuklarınız ile yapmanızı ve sevginizi bu canlarla paylaşmanızı tüm kalbimle arzuluyorum.

Sevgiyle kalın…

Not: Barınak ile ilgili iletişim adresi için http://kadikoyunkopekleri.org/iletisim.html
img_4001img_4019