Etiketler

, , , , ,

Herkese yeniden merhaba. Uzun zamandır yazmaya fırsat bulamamıştım. Bu süre zarfında birçok kez yazmaya başlayıp, yazdıklarımı sildiğim vazgeçtiğim yazılar oldu, tekrar yazmaya geri dönüş, yakın tarihimizin en önemli anlatlaşmalarından biri olan Lozan Antlaşması ile olsun.

Uzunca bir süreden beridir Lozan Anlatlaşması maddeleri ile ilgili yalan haberler çıkıyor, bu haberlerin büyük çoğunluğu sosyal medyada da çok hızlı yayılıyor, bu tarz bilgileri verenler arasında rektörlük yapmış insanlar bile mevcut maalesef. Zaten büyük çoğunluğu kitap okumayan toplumumuzun, kulaktan dolma bilgilerle yalan yanlış yönlendirilerek tarihimizin yeniden yazılmaya çalışılması çok ama çok üzücü. Ulu Önderimiz M.Kemal Atatürk’ün “Tarih yazmak, tarih yapmak kadar mühimdir. Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat, insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır.” ifadeleri ile konunun önemini birkez daha bilgilerinize sunuyorum.

Şimdi gelin sosyal medya üzerinde halkı şaşırtarak Lozan Antlaşmasını bir hezimet olarak gösteren insanlara, tarihten gerçek bilgilerle cevap verelim, bir kişiyi bile bilgilendirebilirsek ne mutlu bize…

Lozan Gizli Maddeleri, Süresi ve iftiralar. Bu bilgilerin bazıları, çok saygı duyduğum tarihçi Sayın Ahmet Özgür Türen’in editörlüğünü yaptığı Lozan İftiralarına Cevaplar adlı kitabından alınmıştır. Şimdi madde madde sizleri sıkmadan kısa kısa bu bilgileri görelim:

  • Lozan Antlaşmasının son kullanım tarihi yoktur, Lozan Türkiye Cumhuriyeti’nin tapusudur ve Türkiye Cumhuriyeti var oldukça Lozan var olacaktır.(Sinan Meydan, El-Cevap, Inkılap Yayınevi, Istanbul 2014, s.89)
  • Lozan eğer süreli bir antlaşma olsa idi, bunun antlaşmada veya ekli maddelerde mutlaka olması gerekirdi. Lozan Antlaşması’nın bazı sözleşmeleri ve açıklamaları 5 ila 7 yıldır. Bunlar Lozan Antlaşması’nın eklerinden açıkça belirtilmiştir. (Sinan Meydan, Panzehir, Inkılap Yayınevi, Istanbul, 2015, S.517)
  • Lozan Antlaşmasının gizli maddeleri de yoktur. Lozan Antlaşması’ında gizli maddelerin olduğu, geçerliliğinin 2023 yılında sona ereceği şeklindeki söylentiler tamamen asılsızdır, YALANDIR. (Taha Akyol, Bilinmeye Lozan, Doğan Yayınları, Istanbul, 2014, S.324, )
  • Lozan’ı İsmet Paşa, Hasan Saka ve Atatürk’e attığı iftiraları ile meşhur ve yobazların çok sevdiği Rıza nur imzalamıştır. Peki o zaman Rıza Nur neden bu gizli maddelerden söz etmemektedir? (Turgut Özakman, Vahdettin, Mustafa Kemal ve Milli Mücadele, Bilgi Yayınevi, 9.Basım, Ankara, 2012, S.592)
  • Adalar konusunda, dibimizdeki adaların Yunanistan’a verildiği dile getirilmektedir. Halbuki Ege Adaları 1912’deki Balkan Harbinde, Yunanistan tarafından işgal edilmiş ve akabinde Atina Antlaşması ile Osmanlı bunu tanımıştır. On iki ada 1911’de İtalyanlar tarafından işgal edilmişti.Lozan’da Türk heyetinin Ege Adaları konusunda fazla direnç gösterememesinin sebebi adalarda Fransız ve İtalyan gemilerinin, İstanbul’da ise İngiliz savaş gemilerinin bulunmasıydı. TÜRKİYE’NİN İSE DENİZ GÜCÜ BULUNMAMAKTAYDI. Hazımsızlar acaba adaların balıkçı tekneleri ile mi alınacağını düşünüyorlar, bilinmez. (Lozan İftiralarına Cevaplar S.8)
  • Kıbrıs’ın ise 1878’de Ruslara karşı İngiliz yardımı alınmasının sonucu İngilizlere tahsis edilmesini Osmanlı onaylamıştı. İngiltere 1914’de savaş başlayınca adayı ilhak ettiğini duyurmuştur. Lozan’da ise bunları kabul etmek Türk heyetine düşmüştür. Acaba Türk heyetinin bu adaları verdiğini savunan akılsızlar, Saltanat yıkılmayıp da Osmanlı devam etse adaların geri alınacağını mı düşünürler bilinmez. (Lozan İtiralarına Cevaplar, S.8)

Lozan Antlaşması 24 Temmuz 1923 tarihinde Türkiye Cumhuriyeti ile müttefik devletler arasında imzalanan bir barış antlaşmasıdır. Yukarıda kısa maddeler halinde belirttiğim konular, şu an için büyük çoğunluk tarafından yanlış olarak bilgilendirilen konuların en önemlileridir, bu amaçla kısa ve net olarak bu bilgileri vermeye çalıştım.

Umuyorum ülkemiz insanları tarihi olayları tüm gerçekliği ile öğrenip, artık bundan böyle bu konularda sömürülmeyerek daima ileri bakarak gelişimine kaldığı yerden devam edecektir.

Saygı ve sevgilerimle…